Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Zoti?

Zoti eshte nje akt i paster, i falur nga vetvetja ne nje forme te persosur, ku nder tjerash nuk ka as gjini as atribute. Eshte krijues qe jeton pa influencen askujt, dhe qe eshte i perhershem; se nuk ha, nuk pi, dhe nuk shumohet, dhe nuk fle; se ai eshte natyra dhe mbeshtetja e te gjithe qenieve; se ai ekziston thelbesisht ne menyre participative dhe nonkupative....

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2004 11:26
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Smile

Re: Zoti?

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Zoti eshte nje akt i paster, i falur nga vetvetja ne nje forme te persosur, ku nder tjerash nuk ka as gjini as atribute. Eshte krijues qe jeton pa influencen askujt, dhe qe eshte i perhershem; se nuk ha, nuk pi, dhe nuk shumohet, dhe nuk fle; se ai eshte natyra dhe mbeshtetja e te gjithe qenieve; se ai ekziston thelbesisht ne menyre participative dhe nonkupative....


plloshtan, me pelqen menyra se si zgjedh fjalet per te shprehur fjalet adekuate qe i perkasin Krijuesit..ndoshta nga ana filozofike mund te shprehesh keshtu, por jane ca pikepyetje per mua,
-psh, "akt i paster'.??!!
-"Eshte krijues dhe jeton pa influencen e askujt" perderia eshte krijues ska sesi te influencohet nga dikush tjeter...
-Ai nuk eshte natyra, as koha as hapesira, eshte krijues i tyre..
Ekziston ne menyre transcedente dhe intranscedente, do shtoja, eshte Fillimi dhe Mbarimi i gjithckaje, eshte i pari dhe i fundit, eshte i Gjalle dhe i Perhershem,
Zoti ekziston, gjithmone ka ekzistuar, nuk eshte i krijuar.

Ai vetem ESHTE Perjetesisht!!!!!!!!!

pershendetje te sinqerta...

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2004 13:55
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BluE_icE
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/06/2004
Vendbanimi: on the palm of God's hand
Mesazhe: 200

do shtoja atributet

ka nje personalitet jashtezakonisht te forte dhe sigurisht dhe atribute.
Eshte shume kompleks dhe i paimagjinueshem prej njerezve.

__________________
Fear less,hope more/eat less,chew more/whine less,breathe more/talk less,say more/love more and all good things will be yours:p(swedish proverb)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2004 16:55
BluE_icE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BluE_icE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BluE_icE (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BluE_icE Shto BluE_icE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BluE_icE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Wink

Zoti beri nje marreveshje me kafshet dhe se do t'u kerkonte gjakun e njerezve te cilet ato do te kafshonin dhe hanin.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2004 09:48
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Wink

Re: do shtoja atributet

Citim:
Po citoj ato që tha BluE_icE
ka nje personalitet jashtezakonisht te forte dhe sigurisht dhe atribute.
Eshte shume kompleks dhe i paimagjinueshem prej njerezve.BluE_ ice, rrofsh se me bere per te qeshur, nuk dua aspak te komentoj fjalet e tua, por "Ka nje personalitet shume te forte" sikur shprehet per njerezit dhe jo per qenie kaq te Larte Hyjnore sic eshte Zoti i Gjithesise, se cfare karakteri ka Ai, as ti dhe as une nuk e dime. Pastaj, Ai ska asnje nga ato atribute qe kemi ne njerezit, personalitet, karakter, kompleks, temperament etj te tilla, keto jane tipare vec per qeniet njerezore, keshtu nuk mund ti ngjisim Zotit te tilla atributesh..si mendon ti?

Ndersa persa i perket imagjinimit, ke te drejte, ne nuk mund ta imagjinojme, as qe mund t'i afrohemi imagjinates rreth Tij.

pershendetje Blue..

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2004 13:31
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Zoti na ka dhene arsyen qe forcohet me moshen dhe qe na meson te gjitheve, kur jemi te vemendshem, pa pasione dhe pa paragjykime, se ka nje zot dhe se duhet te jemi te drejte...

Ata qe i kane mohuar Zotit fuqine per te gjalleruar qenien e panjohur te quajtur materie, u eshte dashur te tolerojne ate qe nuk kane guxuar ta privojne Zotin nga kjo fuqi, sepse eshte e padrejte te urrejme njeri-tjetrin per silogjizma.
Loku

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2004 12:47
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Pershendetje!

Me pelqejene menyren se si e atriboni Zotin duke e zveshur ate nga cilesite njerezore.
Por shume njerez duke u nisur nga nje llogjike qesharake mundohen qe zotin ta nenshtrojne perpara ligjeve njerezore.
Shikoni cfare pyetje ben miku i dikujt ketu ne forum pas nje debati te vogel.Ne na krijoi nje krijues po krijuesin kush e krijoi?

Miredita!
Fillimisht dua te them se e besoj Zotin me gjithe zemer dhe besoj se ai me krijoi ne formen me te bukur.
Nderkohe qe po dialogoja me nje shok timin mbi ceshtjen e krijimit ai me tha qe nuk besonte se egziston nje krijues.
AI midis te tjerash me tha:
Ju me thoni se cdo gje ka nje shkak pra, ndertesa deshmon se ka nje ndertues, piktura deshmon piktorin, gravura gravuesin... etj.
Po ashtu ju pohoni se perpikmeria ne natyre dhe krijimi i cdo gjeje deshmon egzistencen e Krijuesit qe i thoni Zot.
Deri ketu tamam, po a nuk me thoni ju atehere se kush e krijoi kete krijues?
A nuk eshte kjo llogjike qe perdorni nje argument kunder jush?

Atehere te nderuar po te ishit ne kete pozite so do te pergjigjeshit ju?
Miqesisht Fati.


Nderkohe qe kjo eshte nje pergjigjie qe ngjan shume me mendimet qe ju shprehni ketu me siper.

I themi Mikut tend qe Pyetja jote është e gabueshme - në të nuk ka asnje kontradite për pohimin tonë. Ti, së pari, e pranon Krijuesin e pastaj pyet kush e ka krijuar Atë, duke ia nënshtruar Krijuesin ligjeve të cilat dominojnë në botën e krijesave. Kjo sofistika jote thuaj i ngjan kukullave të cilat lëvizin me ndihmën e zemberekut - spirales. Po qe se kundrohen (kurdisen)në rrafshin e lëvizjes së tyre, pason se edhe njeriu, i cili i ka bërë, lëviz sipas parimit të zemberekut. Sikur, me ndonjë rast, të ishte e mundur t’u thuhet kukullave se njeriu lëviz me vetveten, do të përgjigjeshin se kjo është e pamundur, sepse në botën e tyre çdo gjë lëviz me ndihmën e zemberekut. Kështu edhe ti, i kufizuar dhe i zhytur në botën vetjake ku çdo gjë që ekziston, domosdo parashtron Krijuesin, nuk po arrin të kuptosh se Zoti ekziston vetvetiu.

Filozofi i njohur gjerman Emanuel Kanti në veprën e tij Kritika e mendjes së pastër ka zhvilluar idenë se me mendje nuk mund të përfshihet e verteta e pafund. Sipas natyrës së saj, mendja i arrinë vetëm partikularitë ndërsa është e paaftë të kuptojë të ekzistuarit absolut siç është ekzistimi i Zotit. Ne e kuptojmë Zotin me ndërgjegje (damīr) e jo me mendje (‘akl). Dëshira jonë për drejtësi është dëshmi e ekzistimit të së drejtës, sikur që është etja për ujë dëshmi për ekzistimin e ujit.

Aristoteli shumë më herët ka shtruar një varg të tërë shkaqesh duke thënë: karrigia është nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara është nga mbjellësi, që në fund të tregojë se si numërimi i tillë i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parë. Shkakun i cili nuk ka nevojë për shkak, lëvizësin i cili nuk ka nevojë për lëvizës, krijuesin i cili nuk ka nevojë për krijues, që i përgjigjet të kuptuarit tonë të All-llahut xhel-le shanuhu.

Ibni Arebiu konsideron se në pyetjen kush e krijoi Krijuesin aspak nuk duhet përgjigjur. Zoti e dëshmon ekzistimin dhe është jokorrekte me ekzistim të dëshmohet Zoti. Drita e dëshmon ditën e jo e kundërta...

All-llahu nuk ka nevojë për dëshmi, sepse Ai çdo gjë e dëshmon. All-llahu shfaqet në ligjet, rendin, bukurinë dhe normat, në gjethin e drurit, pendën e palloit, krahun e fluturës, erën e trëndafilit, këngën e bilbilit, lidhshmërinë e yjeve, në simfoninë e kozmosit. Sikur të thonim se e tërë kjo është krijuar rastësisht, do t’i përngjanim njeriut i cili konsideron se me vetë hedhjen e shkronjave në ajër, prej tyre mund të krijohet vargu në të cilin do të gjenim një poezi të Shekspirit, do të thotë poezi pa poet.

Kur’ani na liron nga shkoqitjet e këtilla me një dëshmi mjaft të qartë dhe të saktë:

"Thuaj: Ai All-llahu është Një! All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë. As s’ka lindur kë, as nuk është i lindur. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë". (El-Ihlās, 1-4).


kjo teme gjendet ketu:http://www.forumihorizont.com/showt...=&threadid=6777
cdo te mire.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2004 13:53
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Te lumte per shkrimin shefo!

Si miq qe jemi lejohet te flasim dic per kete?!

Ne shumicen e rasteve njerezve qe e besojne Zotin si nje krijues, i kam pyetur : A ESHTE ZOTI SHKRIMTAR DHE ARTIST...?! PERGJIGJJA E TYRE ESHTE SE TI, PLLOSHTAN JE I CMENDUR FARE..


Doja te te pyesja EDHE TY, CAR MENDIMI KE PER KETE?!...Ne car prizmi e sheh kete filozofi per Zotin?

Nderimet e mia,
plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2004 13:59
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Plloshtani!

E di qe se kane shumje keq shoket qe te thone ashtu?
Nuk te them qe je i cmendur por je gabimetar.
Pse?
Sepse Dihet qe Zoti ka projektuar gjthcka ne qiej e toke poa ama ne nuk mund ti themi Atij:"INxhinier" pasi titujt , artist piktoj skulptor gjeneral etj jane per njerezit apo per krijesat dhe ne qe te dy pranuam me siper se Zoti nuk ju nenshtrohet ligjeve te krijesave te Tij ashtu sic nuk ju nenshtrohet njeriu ligjeve te kurdisjes ne ecje si kukullat.

E dyta shume njerez madje me pozite kane rene ne nje sere gabimesh mbi konbceptimin e Qenies me te larte.
Duke marre shkas nga disa vargje kuranore psh:"Dora e Zotit eshte mbi duart e tyre..."
Nga ky verset del qarte se Zoti ka dore por ato e teprojne duke e identifikuar me doren njerezore dhe thone ka edhe gishta, me pas vetvetiu lind pyetja sa gishta ka? pese apo me shume apo me pak, pasi une kam pare edhe dore me gjashte gishta!!!

Po ashtu Zoti thote:"Une jam degjuesi shikuesi"
Kjo tegon qe zoti degjon e sheh por ama nuk do te thote se Zoti posedon veshe edhe sy.
Ne besojme se Zoti shikon dhe degjon por nuki mund ti mveshim ate se ka sy e veshe pasi nuk dime asgje , zoti ka dashur te jete mister dhe ne nuk dime asgje perpos asaj qe ai na teegoi.
Zoti ne kuran thote:"Dhe ju nuk ju eshte dhene dije pervecse pak".
Indriti

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2004 20:14
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Skarlet
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/12/2004
Vendbanimi: Australia
Mesazhe: 62

Zotin e shohim cdo dite por nuk e njohim!

__________________
Lot's of people are willing to die for the person they love...; wich is a pitty, for it is a much grander thing to live for that person...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Dhjetor 2004 12:16
Skarlet nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Skarlet Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Skarlet (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Skarlet Shto Skarlet nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Skarlet nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.