Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

A ka ndonje elbasonlli ktu?

Desha te me sqaronte fjalen sokak me duket se keshtu ia thone.(te mos ngaterrohet me sokakun ne jug)
Ne Elbason, eshte nje mjet me te cilin lahen.
Eshte fruti i nje bime qe ne Elbason e kane quajtur trangull kinez
Elbasonllij...ku jeni?
Ju lutem ndihme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:15
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Sahat=ore
sabah=mengjes
vatan=atdheu
kacamak=eshte nje gjelle qe behet me miell mirsi=karabushi

besoj qe jane fjale turke

Sakicë = sëpate me e madhe???
ne sakice i thona sopates se vogel qe perdoret me pre degete holla pemesh

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:16
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Sakicë mund te jete dhe ajo...nuk jam i sigurte, sepse nuk eshte nga treva ime ajo fjale.M'u kujtu fjala gjym.
Kete fjale e kom timen.
Gjymi sherben per te mush uje tek çesmja, eshte prej bakri dhe i madh.
Kur eshte i vogel atij i thone dhe gjymçe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:19
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
M'u kujtu fjala gjym.
Kete fjale e kom timen.
Gjymi sherben per te mush uje tek çesmja, eshte prej bakri dhe i madh.ne i thona GJYGYM

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:22
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Kemi fjalen Pi te mos ngaterrohet me te pirin por fjala Pi thuhet ne kuptimin nga apo prej?
Psh; Pi ka je?
Une jam pi Shkodre. (une jam prej Shkodre)

Gjithashtu, te mos harrojme dhe pjesen latine di e cila ne keto raste tregon po ate gje qe tregon dhe dialektorja pi e gjuhes se sotme shqipe.
Di Roma
Pi Rome
Une jam pi Rome...pershembull.

Une jam da Roma.
Une jam na Roma.
Nga = da
Prej - pi = di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:27
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

po fjalet xerxalla dhe urupka i mban mend njeri?
me thosh gjyshja "moj urupke, hap xerxallat ne klase" - hapi syte.

ose fjalen babushke - gjilpere per te qepur jorgane e dysheke. Me thot nje here gjyshja "sillme ca babushken ketu" dhe une vete marr gjyshin nga dora dhe e shpie tek ajo lol.
(kjo babushka mbase ka prejardhje sllave, nuk jam e bindur megjithate ty Konte te kemi per keto pune)

ndersa ajo sapllake ishte si kanoce qe perdorej ne tualet.

ah po, u kujtova dhe per nje fjale tjeter qe perdorte gjyshja ime. shamise se kokes i theshte dylbenke.

po sobalke perdoret me? sobalke i thone dollapit qe mban jorgane, carcafe e jastike, gjera shtrati me nje fjale.

me pelqen kjo teme.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 20:31
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Me thene te drejten edhe mua me pelqen shume kjo tema, urime konti.

Ndonjehere me ben te qesh, ndonjehere me con ne mendime te largeta tek gjushi dhe gjyshja sic permend edhe cupka, ndonjehere me con ne te thella se dua ti kujtoj fjalet dhe me vine me kaq veshtiresi ne kujtese.

Avdesan=Lavamani

Musander= Vendi ku mbahen batanijet dhe jorganet

Capoku= pjesa ku behet lidhja e kembes me legenin (nuk jam shume e sigurte per kete)

Govata= Ene e madhe druri ose alumini ku lanim rrobat (shyqyr qe nuk kemi me neper shtepia)

Lepitka=pandofla

Pacavure=doreza rrobe qe kapnim tenxheret e nxehta nga furra (per kete nuk jam shume e sigurt)

Pashumaqe=pandofla ose papuce leshi qe i vishnim ne dimer ne shtepi

Kaci=nje lopate teneqe me te cilen mblidhnim hirin nga soba

mangall=nje ene e madhe bakri ose alumini me kapak ku vinim prushin per te ngrohur nje dhome te ftohte

Cimbidhi ose masha=nje vegel te cilen e perdornim per te perzier prushin ne oxhak ose ne furre te sobes, ose per te kthyer geshtenjat qe i piqnim ne prush. ( a te kisha ca tani)

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 21:03
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Hahahahaha...Ilirusa....xinxife interesante po na thua tani...hahahahaha,
ģde ne keshtu i themi atij fruti qe ne Fier i thone xinxife 

Kontinenti po na e ben mendjen corbe tani. Jo vetem fjalet e reja qe po na jep s'po dime ti perdorim por edhe fjalet e 'vjetra' qe dinim ti perdornim po e humbasin disi kuptimin.

__________________
"Ne qiellin e purpurte plote shkendija,
Do te shterhiqen si diell edhe endrrat e mia. E kur nata te bjeri si gjithemon edhe sot, yjet do te jene endrra qe diell su ben dot!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 21:06
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Oh tani mu kujtua edhe nje fjale tjeter kur gjyshi im me thote.

"mbeske shpejt me sill mastrapanin, se u ftoh uji"

E une rendja te gjeja ndonje kapak te madh, per kusine e madhe, qe ta mbulonim, qe te mos ftohej uji dhe nuk po gjeja asgjekundi kapak.

Me thote gjyshja "JA KU E KE MOJ BIJE, NGA VETE E KERKON, PERPARA SYVE TE TU ESHTE"

Na paskesh qene nje ene e vogel bakri, qe e perdornin per te marre ujin nga nje ene e madhe dhe ta perdornin per nevojat e ngutshme te castit.

Mastrapan=ene bakri e vogel me doreze (sa merak qe e kam, qe nuk i mblodha gjithe ato enet e bakrit, ti pastroja e ti llustroja, e ti kisha koleksion ketu ne Amerike, te varura ne guzhine) Hajt mo sa gjera na mbeten andej, qe nuk ua dinim vleren.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 21:51
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

po ojatet i mbani mend? pune me grep si te teto ollges
po fjalen tunc e mbani mend? ja thoshin dybekut.
kallogjer - beqarit
ndersa vejushkave u thoshin kallogre.

hajde na kujtoni ca te tjera...

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2006 21:54
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.