Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > E keqja qe nuk duhet ricikluar
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
DARDAN
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/01/2005
Vendbanimi: SH.B.A
Mesazhe: 51

E keqja qe nuk duhet ricikluar

E keqja qe nuk duhet ricikluar


Nga:Valter XHOMAQI

Ndonese kemi pothuajse 16 vite qe mendojme se jemi ndare nga katastrofa kombetare e komunizmit.Serish shfaqen neper media,faqe interneti apo gjithkund ku munden,fanatike bolshevike e kriptokomuniste,qe hedhin gurin e fshehin doren.Keta medioker donkishote,synojne te mbjellin serish faren e trishte te diktatures se proletariatit duke predikuar me "kompetence" "kunder armikut te kllases","kunder kolaboracionisteve dhe tradhtareve"."Ballistet jane armiq e bashkepuntore te okupatorit","mbreti shiti Shqiperine dhe vodhi pasurine e shtetit","kulaket e bejleret shfrytezonin klasen e thjeshte" dhe shume nga pallavrat e ketij lloji qe te bejne te risjellesh nder mend tragjedine 50 vjecare qe persekutoi nje popull te tere.Ndersa realisht dihet kush kane qene me Shqiperine e kush kunder saj.Kush donte progresin e kush regresin.Kush ishte hajdut e kush i ndershem.Perrallat kane humbur tashme cdo vlere sepse syte e shqiptareve jane celur.

C'jane keta bedele qe kerkojne te rikthehen ne origjine....?Kush jane keta "intelektuale" qe mbrojne antishqiptarizmin me draper e cekan....!?Nese perqendrohesh,do te shohesh se mjeranet ne fjale kane patur e kane lidhje te shumfishta me aparatet kriminale te diktatures komuniste.Por qe kerkojne te manipulojne ne emer te demokracise me fraza e terminologji allabyroiste e fataliste. Me sa shihet barku i se keqes nuk eshte thare ende dhe pjell cdo dite idealiste te primitivizmit bolshevik,te cilet duan me insistim te riciklojne ne hapesirat shqiptare monstruozitetet qe mendojme se i kemi lene pas.Dihet Katocica e famshme,dihet regjizori i kesaj pseudodemokracie.Po keta c'duan mund te pyese gjithkush ?Eshte thirrja e te pareve,eshte gjaku qe therret per te shkaterruar cdo gje me "kazme e pushke".Nuk mjaftuan gjysem shekulli per te sakatosur kombin,per te fshire vlerat,per te ngritur te keqen...!Dhe perpara kesaj maskarade qe kerkojne te luajne shpirterat e zinj te bolshevizmit,blute pseudodemokrate,socialiste te dale boje apo pseudoshqiptare qe flasin shqip,duhet te vihet ndjesia e te qenit shqiptar.Perpara fanatizmit partiak duhet vene Shqiperia.Perpara idhujve te rreme duhet te vihet dinjiteti kombetar.Ne menyre qe te pengohet sa nuk eshte vone,riciklimi i fatkeqesise kombetare,qe perpiqen te implementojne individe apo grupe antishqiptaresh.Zoti thote:Ndihmoje veten,qe te ndihmoj une.Dhe shqiptaret nuk duhet te ribehen pre e diktatures se proletariatit sepse tashme kane nisur nje rrugetim tjeter.Ata perfundimisht i perkasin progresit dhe zhvillimit.Le ti leme antivlerat te rishfaqen sic jane.Syte e kombit jane drejtuar nga vlerat.Koha e bunkereve nuk mund te rikthehet sepse shpirtrat tane jane c'bunkerizuar pergjithmone.Koha ka treguar se kush ka patur te drejte.Marre nga ww.lajmishqip.com

__________________
Heshtja eshte funerali se drejtes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2006 22:05
DARDAN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė DARDAN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me DARDAN (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė DARDAN't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: DARDAN Shto DARDAN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto DARDAN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
DARDAN
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/01/2005
Vendbanimi: SH.B.A
Mesazhe: 51

Shqiptaria eshte e para

Nga:Gjoke LEKDUSHI

Koheve te fundit ka patur dhe ka shume debate lidhur me besimet qe ekzistojne nder shqiptare.Ne vecanti i fryhet shume islamit,kur dihet se shumica e hapesires shqiptare dominohet nga popullsia e ketij religjioni.Shpaten e kane marre Gjon Keka,Ndue Ukaj e ne vazhdimesi nje "frat" si Shan Zefi,qe kane misionin e gjetjes se gjelperes ne kashte.Me sa shihet keta individe e ne vecanti,Ukaj,kerkojne pozicionim te prere.

Por halli eshte se edhe SH.B.A,pavarsisht ngjarjeve qe kane rrjedhur ne keto vite nuk qendrojne ne pozitat e Ndues,sepse shohin me larg,me qarte dhe me gjere.Ukaj dhe klani i tij,si zakonisht i bie tam-tameve te islamizmit dhe kjo jo pa qellim sepse Ndueja e ka nje detyrim ose ngarkese djallezore.Ne nje kohe qe vete Papa ulet ne dialog me kreret myslimane,Nduet,Gjonet dhe Shanet behen me besimtare se kreu i katolikeve boterore.Mos qofte thene qe ruajne thenien e njohur ne Kosove gjate sundimit serb:"Se kryqi nuk lufton kunder kryqit",pra serbet duhen ruajtur ndersa te tjeret i pret ndeshkimi final.Llogjika ne fjale le shume per te deshiruar ne kuptimin e vertete te humanizmit sepse nder shqiptare(e theksoj) nuk ka ekzistuar ndenja e dasise fetare qe mundohen te ekzagjirojne tipat me katolike se dhe vete Papa.

Atehere gjykojeni vete.....Pashko Vasa,pat thene:"Feja shqiptarit eshte shqiptaria" nje thenie qe nuk pranon komentet e Kekeve,Ukajve dhe Zefeve.E ne vazhdim ky ideolog i Rilindjes sone shprehej:"Qofte mallku ai qe qet ngatrrime ne k'ta vllazen shoq me shoq".Por eshte tragjedi qe keta tipa perversesh natyrale dhe shpirterore te vazhdojne te mbjellin faren e percarjes nder shqiptare.Diktatura,racizem,shkelje te drejtash njerezore,skllaveri ekzistojne ende ne boten e trazuar.Shtete jodemokratike si Kuba,Venezuela,Rusia,Kina,Korea Veriut,Irani,Siria,Birmania,Bangladeshi,Vietnami,L
aosi mbeten vende ku shkelen ne menyren me flagrante te drejtat elementare te njeriut,por kjo s'do te thote qe te gjitha keto jane vende qe besojne tek islami.

Krimi,diktaturat,violenca dhe shkelje e te drejtave njerezore nuk kane ngjyrime regjionale,raciale,ideore ato mbeten te denueshme per cilindo qe mbron drejtesine,demokracine,humanizmin dhe progresin.Mendoj se nuk duhet te abuzohet deri ne kapricio me terminologjite qe huazojme nga drejtime te ndryshme.Gjerat nuk duhen pare vetem bardh e zi sepse,ne te kundert genjejme vetem dhe humbim kohe me paragjykime meskinesh paranojake.Ekstremet gjithmone jane te rrezikshme sepse prodhojne ide dhe forma johumane.Te sulesh me armiqesi ndaj dikujt qe mendon e beson ndryshe eshte padrejtesi dhe faj.Te barazosh religjionet me individe apo grupe individesh qe terrorizojne njerezimin eshte fatalitet.Asnje fe e besim nuk predikon dhunen,ne te kundert mbrohet paqja,drejtesia,humanizmi dhe barazia.Abuzues ka patur dhe do te kete jo vetem ne religjionet por edhe ne idete dhe praktikat qe aplikohen.Megjithate grurit i duhet thene grure dhe egjeres egjer.Sidomos per ne shqiptaret ekstremizmat fetare jane me teper se te papranueshem .

Historia jone ka qene e tille qe kemi ditur te ruajme e avancojme kombesine perpara besimeve e ideve. Harmonia jone fetare edhe sot eshte bere objekt studimesh nga shume eksperte te hapesirave te ndryshme gjeografike e religjioze,eshte vleresuar me tone te larta dhe nga personalitete boterore,kesisoj keto vlera nuk duhet neperkembur dhe harruar.Ti frysh me teza bajate fondamentalizmit islamik ne hapesirat shqiptare eshte njelloj sikur te cosh uje ne burimin e Beogradit,Moskes e Athines.E dihet se trekendeshi sllavo-ortodoks ka qene,eshte dhe mbetet armiku me i madhe i shqiptareve.Jo vetem kaq por grupe fondametalistesh apo ekstremistesh islamike qe veprojne ne mbare boten,mbeshteten me te gjitha mjetet nga trekendeshi antishqiptar.Shihni kush mbeshtet Iranin,Sirine apo makabritetin e ketij lloji(Hamas e Hesbollah) dhe arsyetoni me gjakftohtesi realitetet qe perjetojme.Historikisht miku me i madh i shqiptarve ka qene,eshte dhe do te jete SH.B.A-ja se bashku me vendet e tjera te civilizuara te Europes perendimore.Kur miqte tane n'a pranojme sic jemi,perse e kemi problem ne vete.Apo keshtu thone Ukajt e shpura e tij e percaresve qe fatkeqesisht mbulohen me perkatesine e tanishme te tyre.Ne te vertete ata vetem besimtare nuk mund te jene....

Marre nga www.lajmishqip.com

__________________
Heshtja eshte funerali se drejtes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 15:44
DARDAN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė DARDAN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me DARDAN (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė DARDAN't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: DARDAN Shto DARDAN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto DARDAN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > E keqja qe nuk duhet ricikluar

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.