Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja. Kuptimi dhe origjina e saj.
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Engjelli-i-Vuklit
Anetar i ri

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: athine
Mesazhe: 15

Lightbulb

Care Esht Feja Per Ju Ose Ma Shkurt Sa Besoni

UNE ME KET RAST THEM NJE MENDIM POPUJ KANE NDERRUA SHUME
NER KETO JANE NDERRUA E GJANAT FETARE
UNE MENDOJ
SE FEJA ESHT NJE GJE QE NA LAN TRASHIGIM TE PAR PO TE PARVE LIND PYETJA KUSHE JUA LA TRASHIGIM
SA BESIMTAR JEMI NE SHQIPTAR ..DHE PSE BESOJME NDER KOHE QE NA KANE SHTYPUR AQE SHUME SA NUK TE BAHET ME BESUA ASE KUND MIR KA THEN GJERGJ FISHTA FEJA E SHQIPTARIT ESHT SHQIPTARIA

__________________
jetoje ket jet sa ma mir se nuk ke shance ma !!! e kam then une dhe pik!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2004 23:29
Engjelli-i-Vuklit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Engjelli-i-Vuklit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Engjelli-i-Vuklit (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Engjelli-i-Vuklit't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Engjelli-i-Vuklit Shto Engjelli-i-Vuklit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Engjelli-i-Vuklit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

1) Fe(Besim). Kjo nuk mund te trashegohet nga te paret sepse eshte epamundur qe besimi te trashegohet. Une besoj ne dikend dhe diku jo sepse prindrit e mi kane besuar ne ate gje por sepse une e shikoj te arsyeshme dhe kam arsyet e mia qe te besoj ne ate gje. Eshte pa kuptim te thuhet se beson ne nje gje sepse prindrit e tu kane besuar ne ate gje. Kjo do te thote se nuk ke personalitetin tende por te prinderve te tu dhe do te thote se varesh nga prindrit e tu dhe jo nga vetja jote.

2) Fe(Religion). Per te gjene fetar(ne kuptimin e religionit) nuk ka nevoje qe prindrit e tu te kene gje ne nje fe edhe ti duhet ta besh tenden sepse ishin prindrit e tu ashtu. Fe (Religion) do te thote shkence per Zotin, te zbulosh hyjnine e Perendise dhe madheshtine e Tij. Kjo eshte feja. Nuk lind dikush shkencetar por behet shkencetar. As nuk lindesh fetar por behesh fetar. Ne shqiperi kane idete e gabuara ndaj fese sepse mendojne se feja mund te jete diçka trashegimtare kur ne realitet eshte nje zgjdhje personale. Ne fakt nese babai im eshte shkencetar ne fizik, une nuk jam shkencetar ne fizik. Une nese studioj atehere do te zgjedhe shkencen qe me intereson.

Le te heqim keto ide te gabuara ndaj fese sepse ne fakt per kete gje behet rremuje. Ne fakt njeriu duhet te kerkoj personalisht Perendine dhe dhe te bej nje eksperience me Perendine, vetem atehere mund te quhet fetar se perndryshe nuk eshte fetar.

Une jam i krishtere qe prej 10vjetesh edhe pse ne tradite ishte feja islamike(ne fillim ndiqja dhe fene muslimane) qe kur fillova te lexoja per hesapin tim nje Dhjate te Re, atehere kam kuptuar shume gjera. Kame bere nje eksperience me Perendine vet personalisht pa me detyruar dikush..

Nuk lindesh i krishtere por behesh i krishtere, nuk lindesh musliman por behesh musliman, nuk lindesh budist por behesh budist..
Me respekt i krishteri!!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2004 13:42
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Refugjati
refugjat

Regjistruar: 16/04/2004
Vendbanimi: atje mbas kalaje ne nje bace me lule
Mesazhe: 33

Feja-Besimi.C'fare pjese luan ne jeten tende dhe sa e rendesishme eshte per ju?

Pershendetje te gjtheve.Pas njefare mungese qe s'besoj qe ka rene ne sy erdha perseri.
Feja-besimi.Nje gje qe do te me shoqeroje te gjithe jeten time.C'eshte feja per mua?Nje rruge e veshtire por e adhurueshme qe me con vetem ne lumturi dhe me jep mundesine per te njohur vetevten dhe prejardhjen time.Nje menyre per te jetuar ne harmoni me te tjeret, i lumtur dhe ne paqe.Nje rruge per te njohur te verteten nga e genjeshtra,Nje rruge per te jetuar i paster moralisht dhe qe me mbron nga c'do gje e ulet ne kete bote.Shume mund te them por e kufizoj me kaq.
Sa e rendesishme eshte feja per mua? Si buka qe ha.Eshte ushqimi im shpirteror.Eshte dicka qe pa te nuk mund te jetoj.Eshte nje fener ne kete bote te erret materialiste dhe te piste.Eshte mburoje kunder c'do te keqeje qe mund te vi si nga njerezit ashtu dhe nga shejtani.Eshte gjeja me e c'muar qe do ti le trashegim femijeve te mi, inshallah.Eshte dhurata me e c'muar qe ALLAHU me ka dhene.Eshte dicka qe nuk pershkruhet me fuqine e fjales njerezore por dicka qe vetem ndihet nga shpirti njerezor.Me pak fjale besimi per mua eshte gjeja me e rendesishme ne jeten time dhe klasifikohet e para ne agenden e jetes time.


Duke lexuar shume nga ky forum kam kuptuar se disa e klasifikojne fene si te padobishme,disa te tjere si nje gje e se kaluares,disa te tjere thjesht nje mit apo nje perrale,disa te tjere thjesht si nje makine politike dhe disa te tjere si te dores se trete ne jete etccc.
Kisha shume deshire qe te dija opinionin e secilit nga ky forum persa i perket 2 pyetjeve qe kam parashtruar me siper.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2004 19:45
Refugjati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Refugjati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Refugjati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Refugjati Shto Refugjati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Refugjati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ebu Shejma
Anetar i ri

Regjistruar: 24/05/2004
Vendbanimi: Kumanovė
Mesazhe: 27

Pershendetje te perzemert
Feja eshte pasuri, dhunti me e madhe qe i eshte dhuruar njeriut nga Zoti fuqiplot, permes fese, rregullohen te gjitha ceshtjet, problemet, divergjencat, njeriu eshte me human, me i njerezishem etj..eshte rruga qe shpie te Zoti. Do te parafrazoj thenien e Napoleon Bonapartes i cili njeherit ka thene > Njeriu pa fe i ngjan nendeteses pa kompas (pa busolle).

__________________
"Dituria ėshtė unazė e vendosur nė dorėn e tė vėrtetės"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2004 19:03
Ebu Shejma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ebu Shejma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ebu Shejma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ebu Shejma Shto Ebu Shejma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ebu Shejma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Thumbs up

Selam refugjat!
Po te pershendes me pershendetjen e xhenetlinjve,


Feja-besimi.!?
Tek keto dy koncepte je perqendruar.

Ne radhe te pare, besimi eshte ai qe frymezohet tek njeriu, qe ngjizet ne shpirtin e tij, e mbush me frymen hyjnore duke e bere ate te dobishem dhe koshient se pse jeton...
Pra, te besosh Zotin nje, eshte celesi i kesaj enigme qe quhet jete.
Ashtu si profeti Ibrahim qe veshtronte qiellin duke menduar se ai eshte zoti i tij, por kur perendonte atehere zhgenjehej, keshtu dhe me yjet,me henen, pra ai besonte se ishte nje Zot qe i kishte krijuar te gjitha ato.Keshtu, njeriu qe kerkon te dije te verteten, lufton per ta gjetur ate.
Ndersa feja eshte sistemi i jeteses te cilen Zoti e ka zgjedhur per njeriun.Ndonje i krishter mund te pyese se ajo fe qe ka zgjedhur Zoti eshte Krsitiniazmi, dikush tjeter mund te thote, hinduizmi, dikush tjeter, budizmi etj.Gjithkush eshte i lire te ndjeke ate fe qe deshiron.Po ti referohemi Kurani, librit te fundit qe Zoti ka zbritur ne toke, aty thuhet:
"Sot persosa fene tuaj, plotesova ndaj jush dhuntine time dhe zgjodha per ju islamin fe."
Pra, per mua sistem jetese eshte islami, rruga dhe feja te cilen dua te ndjek...deri ne fund te jetes sime.Amin!

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Korrik 2004 12:25
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Refugjati
refugjat

Regjistruar: 16/04/2004
Vendbanimi: atje mbas kalaje ne nje bace me lule
Mesazhe: 33

Selam

Selam Abu Shejma dhe Sunlight.Ne rradhe te pare shpresoj qe jeni mire inshallah dhe ne rradhe te dyte ju falenderoj persa i perket pergjigjeve tuaja perreth temes time.Me sa kutova une Besimi dhe Feja jane teper te rendeishem per ju dhe luajne nje rol kryesor ne jeten tuaja.Inshallah Allahu u ndihmofte dhe u bekofte familjet tuaja.Une nuk kam gje per te shtuar per te komnetuar perrth pergjigjeve tuaja pasi mesazhi eshte teper i qarte.
Shpresoj qe anetare te tjere te forumit te japim medimet e tyre perreth kesaj teme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2004 17:23
Refugjati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Refugjati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Refugjati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Refugjati Shto Refugjati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Refugjati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

Po te thonim per Zotin ekziston nje lloj besimi brenda meje ashtu si te gjitheve,por sa per fete mendimi im eshte se jan kot.Besoj se linden nga padituria qe kishte njeriu me perpara dhe cdo gje qe nuk e kuptonin e lidhnin me fene[me allaun ose me krishtin].Allau beri kete krishti beri ate.NJe arsye tjeter besoj se eshte dhe arsya qe me anen e fese mbanin popullin te nenshtruar duke ber ato qe thoshte feja.
Mendoj se ne kohet e meparshme ka qen gje e mir ne nje far menyre per njerzimin sepse si te paditur qe kan qen kishin nevojen te dinin per gjerat qe ndodhnin ne jet.dhe feja i jepte nje pergjigje te thjeshte esht allau ose krishti qe i ben.
Per ditet e sotme fen do ta quaja injorance dhe cdo dit qe vjen njerzit rinia nuk shkon me neper kisha.besoj se nje dit ne te ardhmen do ti kemi per muze per te treguar se cfar benin njerzimi me perpara.
Per mua feja nuk ka rendesi me shum rendsi ka besimi ne vetvete besimi qe vjen nga brendesia jote qe te mban gjall dhe qe te ben te arrisesh ate qe do

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2004 21:05
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Smile

Pershendetje dogdy!
Jam dakort me ty kur thua qe me e rendesishme eshte besimi qe ke ne vetvete, ne shpirt, dhe madje kjo nuk eshte pak, por do te shtoja se eshte e manget, e paplotesuar. Mendimi yt eshte i njejte pothuajse me 70-80 % te te rinjve ne pergjithesi, dhe kjo per mendimin tim reflekton vec neglizhence, indiference per te marre seriozisht jeten, pse ka lindur,se ceshte jeta per te, cfare po ben,ku do shkoje, etj pyetje te tjera si keto.
E them kete, Dogdy, sepse njeriu qe te besoj ne Zot duhet te veshtroje thelle brenda shpirtit, po ilustroj nje fragment nga libri "Alkimisti" i Paulo Coelho: "Ne te vertet, sendet nuk shprehin asgje vetiu; jane njerezit qe duke vezhguar sendet, zbulojne menyren per te depertuar Shpirtin e Botes... "
Dhe nje fragment tjeter:
"Vete ekzistenca e kesaj bote eshte garanci se ekziston nje bote tjeter me e perkryer.Zoti e krijoi me qellim qe , nepermjet sendeve te dukshme, njerezit te mund te kuptojne mesimet e Tij shpirterore dhe mrekullite e urtesise se Tij.Une, kete e quaj Veprim.."

Pra, me pak fjale, Te besosh eshte nje gje, dhe te praktikosh ate qe beson nepermjet fese eshte dicka me shume, eshte celesi i asaj qe kerkon.Pra, perputhja e teorise me praktiken formon idealen.Teoria pa praktiken eshte si anije pa busull.

Ndoshta ju Dogdy keni pershtypjen se kishat nuk frekuentohen shume dhe per kete te jap te drejte, sepse dhe aty ne Angli keshtu duhet te jete njesoj si ne Shqiperi, por po te flasim per xhamite e Shqiperise..aha gabohesh nese mendon keshtu si kishat, xhamite me kishin thene se jane plot, por tashme qe jam kthyer i kam pare vete dhe lavdi Zotit rinia shqiptare kerkon te udhezohet, te besoj dhe praktikoje ate qe beson..
Pastaj kjo varet, eshte bindje e gjithsecilit, cdokush e shikon sipas kendveshtrimit te vet. Varet nga kendi sa i ngushte apo i gjere eshte..!

Gjithe te mirat, djalosh!

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2004 16:01
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

Sanliht perashendetje.
Me te vertet kendi im ne kuptimin e feve esht shum shum i ngusht po nuk kemi ci bejm keshtu u ndertua qe kur ishim te vegjel,shoqeria e dikurshme kur lindem keshtu e ndertoj te vogel.Dhe nuk jam fare pishman keshtu do te doja te ishte edhe sikur te lindja dhe nje here tjeter.Un DJALOSH jam per panvarsin e njeriut,Per lirin e tij dhe jo krijimin e iluzioneve ne atmosfer.Jam per besimin e njeriut ashtu sic thash me lart.Kur thua teoria do ta quaja ate qe ti beson ne vetvete kurse per praktiken do te thoja qe nuk esht ajo vajtja te kisha ose te xhamia por esht sjellja jote dhe shpirti qe ke menyra se si e transporton me njerzit e tu dhe me boten qe te rrethon.Nqs je me te vertet njeri me shpirt te mir kjo do te thot per mua qe beson dhe jo vajtja mbas kishave e xhamiave.nuk besoj se neper kishe dhe xhamia shkojn vetem te miret.
Nuk bejm propogand dhe nuk mund te ndryshojm gjerat cdo njeri ka menyren e tij te besimit.
Bay

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2004 16:34
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Feja tek une, nuk ka vend ose nuk luan nje rol te rendesishem. Besoj tek Zoti edhe pse jam zhgenjyer ne shume raste. Ai me sjell fuqine, ai me jep shprese qe te vazhdoj aty ku une, kam nevoje.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2004 20:18
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja. Kuptimi dhe origjina e saj.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.