Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


 

Pra ju thoni se kisha, xhamia, tyrbja, varrezat, teqeja  jane te gjitha vakëf?

Po pasuria pa trashegimtare si quhet??


Me fal, por cilin ka trashegimtar kisha?
Valle te birin e priftit?
Po xhamia?
Valle te birin e hoxhes.
Te gjitha jane vakuf . Pra vende te mira ku njerzit (populli) shkon per hallet qe ka.
Po ashtu dhe nje tyrbe etj.
Me nje fjale, vakufi eshte vend i shenjte Jarigas.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 01:26
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Me fal, por cilin ka trashegimtar kisha?
Valle te birin e priftit?
Po xhamia?
Valle te birin e hoxhes.
Te gjitha jane vakuf . Pra vende te mira ku njerzit (populli) shkon per hallet qe ka.
Po ashtu dhe nje tyrbe etj.
Me nje fjale, vakufi eshte vend i shenjte Jarigas.Qe nje vend te jete i shenjte eshte e domosdoshme qe te jete eshe vakuf(pa zot), por s'eshte e vertete e anasjellta.Jo cdo pasuri e ngelur pa trashegimtare behet e shenjte.Perseris se ne pergjithesi vakufi i referohej pasurise se kishes apo xhamise, por jo te gjitha pronat e tyre jane te shenjta, apo jo.?

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 07:15
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Nga anet tona kur dikush vdiste dhe nuk linte pasardhes thoshin e la shkrete,pa nje trashegimtar.Ajo pasuri behej pre e orekseve te ndonje te afermi padrejtesisht.Per kete lloj malli te lene shkrete pleqte e mocem thoshin se nuk duhej prekur.Mall i shkrete ne vend te shkrete me duket se thoshte populli.Kjo lloj trashegimie nuk sillte fat e shendet Pra kjo pasuri ishte e paprekeshme,ishte si vakef(vakuf)Nje rast i till gati po me paraqitet edhe mua personalisht.Halla ime nuk ka patur femije dhe burri i ka vdekur dhe ne ate kembe eshte edhe ajo vete se eshte shume plake.Behet fjale per rreth 2 Ha toke,shtepi etj.Une i kam ndihmuar shume te dy pleqte ne te gjitha drejtimet dhe me takon qe ta trashegoje ate pasuri.Familjaret e mij katerciperisht nuk jane dakord te nisur nga ajo qe thashe me siper,por edhe une vete jam i lekundur.

Po shkruaj nja dy fjale te vjetra qe me erdhen ne mend per momentin;

1) mitan-lloj pelixheje e vjeter me pambuk nga brenda

2) sallhan-lloj a tip njeriu qe bredh gjithe diten si qeni pa zinxhir(i paperfillur nga ambjenti shoqeror)

3) tenekus-njeri i prape,i serte qe nuk behet hallall

4) i pa terbiet,nuk kane terbiet-ka te beje me sjelljen e disa te rinjeve te sotem ne mardhenie me te rriturit,sjellja e tyre pa respekt ne cdo lloj ambjenti.

5) teknefes-azmatik/e

6) bylmez-njeri i trashe

7) kakac-njeri qe calon nga kembet,jo nga veshet

8) gagac(ch)-quhet dikush qe i mbahet goja

9) qelepirxhi-quhet nje person qe eshte mesuar t'i bjere qylit gjithmone.(Tregojne per nje student ne provimin e letersise shqipe nuk tha Naum Veqilharxhi,por tha N Qelepirxhiu dhe humbi provimin)

10) verem/i-tuberkulozi(semundje e mushkrive)

11) zegal-lloj mize e madhe qe thumbon kryesisht gjedhet.Ne shtypin komunist perkrah revistes Hosteni ka qene botuar edhe nje reviste e quajtur Zegali.

Kalofshi nje nate te mire! Have a

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:28
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Nga anet tona kur dikush vdiste dhe nuk linte pasardhes thoshin e la shkrete,pa nje trashegimtar.Ajo pasuri behej pre e orekseve te ndonje te afermi padrejtesisht.Per kete lloj malli te lene shkrete pleqte e mocem thoshin se nuk duhej prekur.Mall i shkrete ne vend te shkrete me duket se thoshte populli.Kjo lloj trashegimie nuk sillte fat e shendet Pra kjo pasuri ishte e paprekeshme,ishte si vakef(vakuf)Nje rast i till gati po me paraqitet edhe mua personalisht.Halla ime nuk ka patur femije dhe burri i ka vdekur dhe ne ate kembe eshte edhe ajo vete se eshte shume plake.Behet fjale per rreth 2 Ha toke,shtepi etj.Une i kam ndihmuar shume te dy pleqte ne te gjitha drejtimet dhe me takon qe ta trashegoje ate pasuri.Familjaret e mij katerciperisht nuk jane dakord te nisur nga ajo qe thashe me siper,por edhe une vete jam i lekundur.

Po shkruaj nja dy fjale te vjetra qe me erdhen ne mend per momentin;

1) mitan-lloj pelixheje e vjeter me pambuk nga brenda

2) sallhan-lloj a tip njeriu qe bredh gjithe diten si qeni pa zinxhir(i paperfillur nga ambjenti shoqeror)

3) tenekus-njeri i prape,i serte qe nuk behet hallall

4) i pa terbiet,nuk kane terbiet-ka te beje me sjelljen e disa te rinjeve te sotem ne mardhenie me te rriturit,sjellja e tyre pa respekt ne cdo lloj ambjenti.

5) teknefes-azmatik/e

6) bylmez-njeri i trashe

7) kakac-njeri qe calon nga kembet,jo nga veshet

8) gagac(ch)-quhet dikush qe i mbahet goja

9) qelepirxhi-quhet nje person qe eshte mesuar t'i bjere qylit gjithmone.(Tregojne per nje student ne provimin e letersise shqipe nuk tha Naum Veqilharxhi,por tha N Qelepirxhiu dhe humbi provimin)

10) verem/i-tuberkulozi(semundje e mushkrive)

11) zegal-lloj mize e madhe qe thumbon kryesisht gjedhet.Ne shtypin komunist perkrah revistes Hosteni ka qene botuar edhe nje reviste e quajtur Zegali.

Kalofshi nje nate te mire!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:28
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Nga anet tona kur dikush vdiste dhe nuk linte pasardhes thoshin e la shkrete,pa nje trashegimtar.Ajo pasuri behej pre e orekseve te ndonje te afermi padrejtesisht.Per kete lloj malli te lene shkrete pleqte e mocem thoshin se nuk duhej prekur.Mall i shkrete ne vend te shkrete me duket se thoshte populli.Kjo lloj trashegimie nuk sillte fat e shendet Pra kjo pasuri ishte e paprekeshme,ishte si vakef(vakuf)Nje rast i till gati po me paraqitet edhe mua personalisht.Halla ime nuk ka patur femije dhe burri i ka vdekur dhe ne ate kembe eshte edhe ajo vete se eshte shume plake.Behet fjale per rreth 2 Ha toke,shtepi etj.Une i kam ndihmuar shume te dy pleqte ne te gjitha drejtimet dhe me takon qe ta trashegoje ate pasuri.Familjaret e mij katerciperisht nuk jane dakord te nisur nga ajo qe thashe me siper,por edhe une vete jam i lekundur.

Po shkruaj nja dy fjale te vjetra qe me erdhen ne mend per momentin;

1) mitan-lloj pelixheje e vjeter me pambuk nga brenda

2) sallhan-lloj a tip njeriu qe bredh gjithe diten si qeni pa zinxhir(i paperfillur nga ambjenti shoqeror)

3) tenekus-njeri i prape,i serte qe nuk behet hallall

4) i pa terbiet,nuk kane terbiet-ka te beje me sjelljen e disa te rinjeve te sotem ne mardhenie me te rriturit,sjellja e tyre pa respekt ne cdo lloj ambjenti.

5) teknefes-azmatik/e

6) bylmez-njeri i trashe

7) kakac-njeri qe calon nga kembet,jo nga veshet

8) gagac(ch)-quhet dikush qe i mbahet goja

9) qelepirxhi-quhet nje person qe eshte mesuar t'i bjere qylit gjithmone.(Tregojne per nje student ne provimin e letersise shqipe nuk tha Naum Veqilharxhi,por tha N Qelepirxhiu dhe humbi provimin)

10) verem/i-tuberkulozi(semundje e mushkrive)

11) zegal-lloj mize e madhe qe thumbon kryesisht gjedhet.Ne shtypin komunist perkrah revistes Hosteni ka qene botuar edhe nje reviste e quajtur Zegali.

Kalofshi nje nate te mire! Have a nice weekend everybody!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:28
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Nga anet tona kur dikush vdiste dhe nuk linte pasardhes thoshin e la shkrete,pa nje trashegimtar.Ajo pasuri behej pre e orekseve te ndonje te afermi padrejtesisht.Per kete lloj malli te lene shkrete pleqte e mocem thoshin se nuk duhej prekur.Mall i shkrete ne vend te shkrete me duket se thoshte populli.Kjo lloj trashegimie nuk sillte fat e shendet Pra kjo pasuri ishte e paprekeshme,ishte si vakef(vakuf)Nje rast i till gati po me paraqitet edhe mua personalisht.Halla ime nuk ka patur femije dhe burri i ka vdekur dhe ne ate kembe eshte edhe ajo vete se eshte shume plake.Behet fjale per rreth 2 Ha toke,shtepi etj.Une i kam ndihmuar shume te dy pleqte ne te gjitha drejtimet dhe me takon qe ta trashegoje ate pasuri.Familjaret e mij katerciperisht nuk jane dakord te nisur nga ajo qe thashe me siper,por edhe une vete jam i lekundur.

Po shkruaj nja dy fjale te vjetra qe me erdhen ne mend per momentin;

1) mitan-lloj pelixheje e vjeter me pambuk nga brenda

2) sallhan-lloj a tip njeriu qe bredh gjithe diten si qeni pa zinxhir(i paperfillur nga ambjenti shoqeror)

3) tenekus-njeri i prape,i serte qe nuk behet hallall

4) i pa terbiet,nuk kane terbiet-ka te beje me sjelljen e disa te rinjeve te sotem ne mardhenie me te rriturit,sjellja e tyre pa respekt ne cdo lloj ambjenti.

5) teknefes-azmatik/e

6) bylmez-njeri i trashe

7) kakac-njeri qe calon nga kembet,jo nga veshet

8) gagac(ch)-quhet dikush qe i mbahet goja

9) qelepirxhi-quhet nje person qe eshte mesuar t'i bjere qylit gjithmone.(Tregojne per nje student ne provimin e letersise shqipe nuk tha Naum Veqilharxhi,por tha N Qelepirxhiu dhe humbi provimin)

10) verem/i-tuberkulozi(semundje e mushkrive)

11) zegal-lloj mize e madhe qe thumbon kryesisht gjedhet.Ne shtypin komunist perkrah revistes Hosteni ka qene botuar edhe nje reviste e quajtur Zegali.

Kalofshi nje nate te mire! Have

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:28
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
1) mitan-

9) qelepirxhi-quhet nje person qe eshte mesuar t'i bjere qylit gjithmone.(Tregojne per nje student ne provimin e letersise shqipe nuk tha Naum Veqilharxhi,por tha N Qelepirxhiu dhe humbi provimin)


hahaha e vertete kjo dhe un e kam degjuar kete para viteve 90'

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:54
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Po lere se e bere terkuze(litar) a derebardhe.... :p :p :p

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:55
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA

10) verem/i-tuberkulozi(semundje e mushkrive)Une e dija thjesht sharje...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 18:59
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Verem-helm. Verem quhet edhe pija kur te ben dem dhe te ben te nxjerresh ushqimin nga goja.

vrome- eshte sharje:p

Brisi te kaluan ethet moj :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2007 19:00
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.