Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Llohë =debore e perzjere me shi.

Si thuhet ne anglisht, italisht, greqisht, serbisht, gjermanisht?
Akane fjale keto gjuhe per llohën ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2008 12:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

shpier-dergoj

beterr-shkaterruar

flamosur-djegur,percelluar

iftika-(semundje e lige)kancer

tersus-i bezdisur

(nuk e di nese jane te perserituara me pare)

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2008 14:56
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

o puntor a keni fillu me vesh "mallotat" ala anej nga ju?

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2008 15:43
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Pershendetje Iqvlora. Jo te gjitha fjalet qe ke shkruar ti mund ti di sepse ose mund te jene shkruar gabim, ose jane te krahinave qe nuk i njoh mire etj.
Psh Llajken e perdor mirdita ne kutpimin e derrases por edhe te portes.
Per caruqet pyet Katin.
Miku jem Piktori
une ju drejtova juve per ndihme sepse te gjitha ato fjale i kam marre nga Lahuta e Malsise te cilen e rilexova keto dite.I kam marre ashtu sic jane shkruar nga Fishta.Duke qene malsor mendova se mund te jepje ndonje sqarim,por gjithsesi ke te drejte.Fishta eshte i lindur ne shekullin e 19-te dhe shqipja qe flitej ne kohen e tij nuk flitet me.Ndofta Lezhiani mund te na ndihmoj ose edhe Katilesha.
Ndersa per fjalet:

1-kashahitje--Dikur perdorej nje furce metalike qe shqiptaret kruanin kuajt
2-strunxe-- pellembe,shpute,dacke nuk ka lidhje fare me fjalen italishte

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2008 12:21
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
2-strunxe-- pellembe,shpute,dacke nuk ka lidhje fare me fjalen italishteThua ti qe s'ka te beje me fjalen italiane "strunz" ose... "stronzo" !

Ja shiko, nga interpretimi yt ti thua se do te thote dacke apo jo... ose shuplake (qe ta marrin vesh te gjithe) ... ndersa stronzo ne italisht eshte eshte nje ofendim dhe do te thote "trap" etj etj... keshtu qe... pellemba (dacka, shuplaka) eshte shoqeruar me kete fjale!

Te pelqeu interpretimi im?! :p
Eshte njesoj si te thuash... mistrec dhe ta shoqerosh me nje shuplake! :p


Eeeeeeeee ... e di si jane keto pune, me interpretime ... sipas qejfit... tani po te dua ... mund te gjej per cdo fjale te seciles gjuhe... dhe ti jap asosacion me nje fjale te nje gjuhe tjeter duke pretenduar se kemi gjetur kuptimin e asaj fjale!


Nejse... se u zgjata me duket!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2008 16:50
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORAMiku jem Piktori
une ju drejtova juve per ndihme sepse te gjitha ato fjale i kam marre nga Lahuta e Malsise te cilen e rilexova keto dite.I kam marre ashtu sic jane shkruar nga Fishta.Duke qene malsor mendova se mund te jepje ndonje sqarim,por gjithsesi ke te drejte.Fishta eshte i lindur ne shekullin e 19-te dhe shqipja qe flitej ne kohen e tij nuk flitet me.Ndofta Lezhiani mund te na ndihmoj ose edhe Katilesha.
Ndersa per fjalet:

1-kashahitje--Dikur perdorej nje furce metalike qe shqiptaret kruanin kuajt
2-strunxe-- pellembe,shpute,dacke nuk ka lidhje fare me fjalen italishte

Pershendetje Iqvlora.
Po ti lidhje me ndonje fjale tjeter apo fjali edhe mund te ndihmojme per shume fjale qe ke shkruar ti megjithse disa fjale edhe ua di kuptimin.
Por me pelqen te shpjegoj fjalen "llajke".
Heren tjeter shpjegova qe behet fjale per derrasen, mirpo ndersa po e perserisja ne mendje diten tjeter mu kujtua se nga anet tua kish degjuar dhe fjalen "dhoge" mirpo nuk isha i sigurte qe behej fjale per derrasen se helbete kane kaluar vite. Pyeta deri ne amerike dhe nje mikja ime atje me tha se behej fjale pikesrisht per derrasen.
Pra po te bejme kujdes ne shqiptimin e fjlaes do arrijme ne perfundimin se eshte e njejta fjale
Llajke (geg)
Dhoge (tosk)
Derrase (let).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2008 19:25
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ne fisin tone dikur kishim nje mashkull te cilin e kritikonin te rriturit behet fjale.Nje dite 4,5 dekada me pare dikush nga pleqte tha per te mbasi ishin lodhur per ta sqaruar:''Lereni mos u merrni me te,sepse ai eshte dhoge nga mendja!''
Deri vone eshte perdorur kjo fjale,por tani tek ne eshte zevendesuar me derrase.Me vjen per te qeshur kur e shqiptoj,sepse te mbushet goja kur thua--dhoge--.
Ke te drejte sepse ne strofat e kengve te Fishtes apo ne fjali mund te gjykosh per fjalet e vjetra te gegerishtes apo edhe te toskerishtes.

Ndersa llohe --nga anet tona i thuhej kur binte shi i madh e vazhdonte per disa dite rresht e Vjosa mbyste komplet Myzeqene nga te dyja anet e saj,por edhe ashtu si thua ti eshte e rregullt cedrus.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2008 11:01
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
buzeqeshja
studente

Regjistruar: 26/11/2005
Vendbanimi: mbi libra...
Mesazhe: 3155

ala-ende,akoma


mu kujtua kjo fjale sepse kur i shkruaj sms nje shoqes time nga fieri qesh nga kjo fjale ne fillim se kuptonte por tani i kam mesuar dialektin tim dhe shyqyr kuptohemi

__________________
ciņ che ci distingue dagli animali e che noi parliamo,sentiamo,pensiamo e amiamo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2008 13:27
buzeqeshja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė buzeqeshja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me buzeqeshja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: buzeqeshja Shto buzeqeshja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto buzeqeshja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Kuptimi i saj eshte ashtu sic e thoni ju,but ajo duhet shqiptuar hala.

Psh: Hala ke ura ti?(nga Shqiperia e mesme).

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2008 14:11
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

HOPINGAT E SHEROS

ja nga se ka ardhur shrehja ;;
morre hopingat e sheros--d.m.th nuk more asgje

Shero Lila nga Brati vlores punonte ne administrat ne ato kohra para clirimit por dhe mbas clirimit te shqiperis
njihej per kumarxhi i papare..
nje dite nga ditet nisej per te lozur kumar ne Berat
pasi lozi gjithe diten e dites u mori te gjitha leket kumarxhive,por nuk dinte
si tua shkiste qe te largohej..Per nje moment i pa ne sy dhe u tha-
-do shkoj pak ne banjo ..
-jo than beratasit do rrish te mbarojme lojen
-ju betohem tha sherua do ju le hopingat ,5minuta dhe erdha
do qe beratasit e besuan ndoshta ka pas kepuc te mira,merret vesh,..
u hodh nga dritarja e banjos sherua dhe u largua me vrap per ne vlore
xathur(zbathur )por me xhepat plot

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2008 16:22
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.