Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Po ate historine e kallepsezit e di ti arilabi?
Shkoi njeri per te blere kepuce ne pazar qe the ti.Provoi gjithe kepucet qe kish dyqani ,por nuk i bene asnje pale .I zoti i dyqanit i dha te provonte ato me numer me te madh,por perseri kemba e tij ish e papare kur thote Arian cani i Vizion Plusit.Dyqanxhiu u inatos dhe i tha ter inat:''Largohu kallepsez e mos te te shoh me ketu!''Keshtu qe kallepsezi u largua i trembur dhe shkoi ne shtepi.Bleve kepuce i tha gruaja.Jo tha ai po mbylle deren me lloz.Pse i tha gruaja?Mbylle te them i tha ai gjithe frike.Dhe gruaja e mbylli deren.Ai mbasi u sigurua qe dera ish e mbyllur gerthiti:''Kallepsez e metej je vet ''

Po kete:''Vajti djali ne Patoz,vajti shul e erdhi lloz''.behet fjale per ate qe shkoi per te kryer nje porosi nga familja,por ai ashtu sic shkoi ashtu erdhi po kryer asgje.

Oh mu kujtua nje fjale:

pisk- e paske pisk punen( e ke keq) ose nje nyje e lidhur fort eqe nuk zgjidhet thuhej nga pleqte se nuk zgjidhet,sepse eshte e lidhur ''pisk''

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2008 15:27
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

exheli...e keqia
p.sh nje mallkim,te ardhte exheli

xhebrail..personi qe te vinte litarin ne gryk,ose te priste koken .

nje here Selim Hasani nje nga rapsodet me ne ze ne shqiperi
beri nje zenke ne nje dasem me nje person qe quhej XHebro,nga qe ishin ne dasem nuk mund te qelloheshin
por i than njeri-tjetrit qe nqs do te shikohemi qe te qelloheshin me kobure.
Nje dite prej dite xha Selimi ecte ne nje rruge qe vinte tatpjet,kur papritur lart ne maje del
Xhebrua,dhe menjeher shtangen
-fillon xha selimi duke thene

ne kry te rruges u takua exheli me xhebrail
tjetri---
mut xhebrua
kak selim

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 20:22
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ColdFire
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/11/2008
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 911

Re: HOPINGAT E SHEROS

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi
ja nga se ka ardhur shrehja ;;
morre hopingat e sheros--d.m.th nuk more asgje

Shero Lila nga Brati vlores punonte ne administrat ne ato kohra para clirimit por dhe mbas clirimit te shqiperis
njihej per kumarxhi i papare..
nje dite nga ditet nisej per te lozur kumar ne Berat
pasi lozi gjithe diten e dites u mori te gjitha leket kumarxhive,por nuk dinte
si tua shkiste qe te largohej..Per nje moment i pa ne sy dhe u tha-
-do shkoj pak ne banjo ..
-jo than beratasit do rrish te mbarojme lojen
-ju betohem tha sherua do ju le hopingat ,5minuta dhe erdha
do qe beratasit e besuan ndoshta ka pas kepuc te mira,merret vesh,..
u hodh nga dritarja e banjos sherua dhe u largua me vrap per ne vlore
xathur(zbathur )por me xhepat plot
. Ari ja e mesova dhe nje te re. E kisha degjuar shprehjen por si nuk e mora mundimin te pyesja nga vinte ajo shprehje?
Faleminderit

__________________
Frankly my darling , I don't give a damn!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 23:29
ColdFire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ColdFire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ColdFire (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ColdFire Shto ColdFire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ColdFire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Selim Brati dhe Xhebro Gjika

Dy rapsodet e famshem te Lumit te Vlores, Xhebro Gjika nga Terbaci ( te cilin e kam njohur) dhe SelimHasani nga Brati kane qene mjeshtra te thurjes se bejteve aty per aty.Brati me Terbacin jane afer dhe te dy rapsodet takoheshin neper dasma e ziafete te ndryshme qe organizoheshin ne fshatrat e Laberise.Ishte nder dhe kenaqesi te kish ne sofer keta dy burra te kendshem,por edhe nopraner.Per ta tregohen shume bema(ndodhi) qe te bejne per te qeshur.Ndonjehere ndodhte qe situata e ngacmimeve apo shpotive arrite kulmin ,sa qe ata i kishin nxjerre koburet njeri tjetrit.Te dy kishin qene luftetare te Brigades se V Sulmuese te UNCL ne WW2.Po ju tregoje me shkurtime njeren nga ato histori:

Te dy pleqte simpatik ndodheshin ne nje dasem dhe burrat e tjer po i nxisnin te kendonin.Ata ishin te dy bilbila te kenges labe.Pa u menduar Selim Brati filloi:


Xhebro Gjika eee (e-t me dy pika siper)
Ibiri Pesarese (Pesarja e jema e Xh Gj)
I bente syte si mace
Ja ngrita kembet ferkace etj

Xha Xhebroja beri iso bashke me te tjeret,por sa mbaroi Xha selimi ai tha ma mbani kengen o djem dhe filloi:


Selim c'pate me mua
Sos me gjete permbi grua etj.

Puna shkoi keq dhe te dy nxoren koburet per t'ja hequr njeri tjetrit,por si zakonisht duke qene mes dashamirsish qe i dinin me koke,nuk i lejuan asnjehere te zbraznin koburet karshi njeri tjetrit.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2008 09:42
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ColdFire
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/11/2008
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 911

Shprehja "Be Brati"

Ky mesazh i drejtohet Arit dhe IQ Vlores. E kam degjuar shpeshhere kete shprehje "be Brati", megjithese nuk e di historine e saj dhe c'fare dmth, sa here e degjoja gjyshin qe e thoshte me vinte per te qeshur. Ka mundesi te me thoni se perse thuhet zakonisht?
Pershendetje

__________________
Frankly my darling , I don't give a damn!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2008 13:49
ColdFire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ColdFire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ColdFire (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ColdFire Shto ColdFire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ColdFire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Si histori nuk e di,por di perse behet fjale.Te vjetrit e perdornin shprehjen-qenke be e Brate,zakonisht per njerzit e serte,grindavec,jo miqesor e kokepadegjuar.Me nje fjale pernjerez kopuk.E pra Brati njihet per keta lloj njerzish,prandaj edhe rapsodi i njohur Selim Hasani qe ka mbushur nje hejbe me kenge labe(bejtet e te dyve i kam studiuar ne lenden e folklorit kur isha ne gjimnaz) njhej si njeri nopran e ngacmues.
Thuhet nga populli edhe keshtu:
5 vene e 45 vijne beje Bratit ne Smokthine.Ndoshta miku im arilabushi mund te dije me shume se une per kete shprehje.
Ky fshat ka plot historira te pakendeshme,te vjetra e te reja.
Po u kujtova do te pyes ndonje nga Brati kur ta bjere rasti.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2008 15:10
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Re: Shprehja "Be Brati"

Citim:
Po citoj ato që tha Donika Arianiti
Ky mesazh i drejtohet Arit dhe IQ Vlores. E kam degjuar shpeshhere kete shprehje "be Brati", megjithese nuk e di historine e saj dhe c'fare dmth, sa here e degjoja gjyshin qe e thoshte me vinte per te qeshur. Ka mundesi te me thoni se perse thuhet zakonisht?
Pershendetjee cuditcme sepse e kisha gjithmon ne mendje per ta treguar eshte e lezetcme
dhe ja si vijon me posht

ne krahinen e kurveleshit,smokthines,mesaplikut
perdoret nje rit fetar ku falen ose ndezin qirinj, ne nje vend te caktuar.dhe kete vend e quajne vendi i mire ne kete "vend te mire" cojne te gjithe ata qe dyshohen per vjedhje per shpifje
dhe falen duke bere be per "vendin e mire "
duke hequr kehtu cdo dyshim qe behet nga nje person i vetem ose nga i gjith fshati kundrejt nje personi ose me shume..qe dyshohen per vepra te tilla

kjo qe sa per ta bere me te kuptushem kete histori
qe quhet

"beja e bratit"

Na ishin dy hajdut,dhe shkuan per ti vjedhur rrushin gjitonit.Te nesermen kur u zgjua gjitoni pa rrushin e vjelur nuk i kishin lene asnje kokerr
Diheshin pak a shume se kush ishin hajdutet ne fshat.
MBLEDH TE GJITH TE DYSHUARIT ,bashke me ta ishin edhe hajdutet ne fjale,te vertetet.
pasi falen te gjith tek vendi i mire
duke thene qe -"me zente nje mallkim,ose nje e keqe po ta kem vjedhur une rrushin " u erdhi radha hajduteve te vertet

i pari -tha;me zente nje e keqe po te kem vene kemben ne shtepine e filanit

i dyti tha;-me zente nje e keqe po te kem vene nje dore ne rrush te filnit..

dhe qe te dy shpetuan .. a e dini pse??

sepse kur vodhen rrushin njeri i kishte hypur tjetrin ne qafe..
dhe kur bene be,u betuan ai qe kishte vene doren u betua per kemben
dhe ai qe kishte vene kemben u betu per doren

dhe keshtu mbeti "beja e bratit"

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2008 15:00
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ColdFire
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/11/2008
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 911

Be Brati

. Sa kam qeshur. Ku u paska shkuar mendja?
Faleminderit Ari

__________________
Frankly my darling , I don't give a damn!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2008 18:48
ColdFire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ColdFire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ColdFire (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ColdFire Shto ColdFire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ColdFire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Pune labi. Per te vjedhur mos e pyet.

 

Se mos te tjeret jane me te mire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2008 19:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ColdFire
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/11/2008
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 911

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Pune labi. Per te vjedhur mos e pyet.

 

Se mos te tjeret jane me te mire.C'na thua moj Cedrus. Dmth ne labet dime te vjedhim?
Te mire dhe te keqinj ka plot, por ajo puna e vjedhjes nuk besoj se ka krahine...thjesht ne e shprehim lirshem se duam te bejme gallate....
Historite, batutat dhe fjalet e urta i kemi me bollek..
dhe humori s'diskutohet

__________________
Frankly my darling , I don't give a damn!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2008 19:35
ColdFire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ColdFire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ColdFire (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ColdFire Shto ColdFire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ColdFire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:21 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.