Forumi Horizont Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 13 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Ceshtja kosovare dhe me gjere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=162)
-- "Trafiku i Organeve" dhe fushata serbe kunder Shqipetarve (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17113)


Postuar nga X-File datė 16 Qershor 2009 - 09:00:

"Trafiku i Organeve" dhe fushata serbe kunder Shqipetarve

BIA paguan “dėshmitarė” kundėr UĒK-sė(Update) Igor Juēinac, shtetas i Kosovės (1976), Milutin Radanoviē shtetas i Serbisė (1957), Predrag Zheljkoviē, shtetas i Serbisė (1976) tė arrestuar tė enjten nė Ēagllavicė dyshohet se kanė paguar njerėz, me kusht qė ata tė dėshmojnė kundėr UĒK-sė.

“Qė tė tre tė arrestuarit dhe njė i cili ėshtė nė arrati dhe kėrkohet nga Policia e Kosovės dyshohet se kanė vepruar nė bashkėveprim duke ofruar shuma deri nė 100.000 € (Euro) pėr personat qė do tė shprehnin gatishmėri tė japin dėshmi tė rrejshme se ata janė viktima tė transplantimit tė organeve njerėzore gjatė kohės sė luftės nė Kosovė”, ka thėnė Arbėr Beka, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės, gjatė njė konference pėr media.

Ndėrsa, sipas tij, tė dyshuarit kanė premtuar edhe pagesa tė majme pėr ndėrmjetėsuesit e mundshėm dhe atė deri nė 10.000 Euro.

Si pjesė e operacionit policor nga Policia e Kosovės ėshtė konfiskuar edhe njė veturė e llojit Hyndai me ngjyrė tė zezė me targa tė Nishit.

“I dyshuari i parė ėshtė ish pjesėtarė i Policisė sė Kosovės qė kishte punuar nė stacionin policor nė rajonin e Ferizajt dhe tė Gjilanit deri nė vitin 2007. Pėrmes zyrės ndėrlidhėse tė PK-sė nė mes institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare janė duke u njoftuar edhe autoritetet e Republikės sė Serbisė pėr arrestimin e dy shtetasve tė tyre”, ka shtuar Beka.

Tė arrestuarit pjesėtarė tė BIA-s?

Policia e Kosovės ka arrestuar tre persona, tė cilėt dyshohet se janė tė pėrfshirė nė krim tė organizuar. Burime tė gazetės kanė treguar se dy prej tre personave qė janė arrestuar janė pjesėtarė tė Agjencisė sė Inteligjencės Serbe (BIA).

“Ata dyshohet se janė pjesėtarė tė BIA-s, ndaj tė cilėve ka filluar njė hetim i policisė qė njė kohė tė gjatė”, thotė njė burim mirė i informuar. Jozyrtarisht mėsohet se policia e Kosovės ka poseduar edhe fotografitė e tyre. Pėrveē tė tre kėtyre personave, policia ėshtė nė ndjekje edhe tė tre personave tė tjerė, tė cilėt kanė lidhje tė ngushta ose mund tė jenė edhe ata pjesėtarė tė inteligjencės serbe.

Burime tė gazetės Express sqarojnė se nė kėtė rast bėhet fjalė pėr tre persona, qė tė gjithė tė nacionalitetit serb. “Nuk bėhet fjalė pėr drogė, armė, apo prostitucion. Ata janė arrestuar pėr njė ēėshtje shumė mė tė madhe”, thotė njė zyrtar nga policia, pa dhėnė detaje se pėr ēfarė ėshtė fjala.

Ndėrkohė, sipas informacionit zyrtar, dy prej tė arrestuarve janė shtetas tė Serbisė, ndėrkohė qė i treti ėshtė shtetas i Republikės sė Kosovės.
I.J. i datėlindjes 1976, ėshtė shtetas i Kosovės, M.R. i lindur nė vitin 1976 dhe R.SH. i lindur mė 1976, qė tė dy shtetas tė Serbisė, janė arrestuar tė enjten nė Ēagllavicė, afėr Prishtinės.

Arbėr Beka, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės, nuk jep ndonjė detaj tjetėr pėrveē qė sqaron se operacioni ėshtė planifikuar tė vazhdojė edhe gjatė mbrėmjes tė sė enjtes.Operacionin e saj policia e ka kryer rreth orės 14, pas njė hetimi tė gjatė me Prokurorinė e Qarkut dhe Drejtorinė Kundėr Krimit tė Organizuar.

“Hetuesit nga Drejtoria Kundėr Krimit tė organizuar nė kėtė angazhim, kishin pėrkrahjen policore nga Njėsiti Mbėshtetės Operativ nga Drejtoria rajonale e Prishtinės”, thuhet nė njoftimin zyrtar. “Personat e arrestuar dyshohet se kanė kryer aktivitete kriminale nė Republikėn e Kosovės”, sqarohet nė komunikatėn pėr media tė policisė.

Nga Express mė 12.06.2009


  Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 13 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.